4 lipca | Oleśnica

03:30:00

Jak wspomina Izabela Czartoryska pierwszą noc na Dolnym Śląsku spędziła w Oleśnicy w dość dobrej oberży (...) Zosia [Zofia Matuszewiczówna, wychowanka Izabeli Czartoryskiej] chciała obejrzeć stary zamek.


Zamek Książąt Oleśnickich / fot. Jerzy Strzelecki (cc-by-sa)

I rzeczywiście zamek jest do dziś najcenniejszym i najbardziej okazałym zabytek jakim może pochwalić się Oleśnica. Zbudowany został w latach dwudziestych XIV wieku i usytuowany w południowo-zachodniej części fortyfikacji miejskich. Więcej o atrakcjach tego dolnośląskiego miasteczka w artykule o Oleśnickim Domu Spotkań z Historią w nr 1/2015 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk.


Oleśnica to miasto z bogatą tradycją. W jej długiej historii splatają się losy trzech kultur – polskiej, czeskiej i niemieckiej. Oleśnicki Dom Spotkań z Historią został stworzony, aby przybliżyć mieszkańcom i turystom skomplikowane losy miasta. Jest to nowoczesna izba regionalna prezentująca dzieje Oleśnicy od założenia aż po czasy współczesne. 


W samym centrum miasta, w pobliżu Zamku Książąt Oleśnickich i kościoła zamkowego, niedaleko Rynku, w odremontowanej zabytkowej kamienicy przy ulicy Bocianiej 11 mieści się Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Zadaniem Domu, działającego w ramach Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, jest popularyzowanie wiedzy na temat miasta, jego historii, zabytków i postaci z nim związanych oraz upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. W muzeum łączą się tradycyjne i nowoczesne metody prezentowania historii. W zbiorach placówki znajdują się m.in. stare fotografie, mapy, pocztówki i wiele innych. Większość archiwaliów jest zdigitalizowana i dostępna za pośrednictwem aplikacji multimedialnych, dodatkowo część eksponatów dostępna jest w gablotach i szufladach. Od niedawna można również podziwiać Skarb groszy praskich z Oleśnicy – kolekcję 420 numizmatów pochodzących z przełomu XIV/XV wieku. (więcej: nr 1/2015 kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk)

Może zainteresuje Cię również?

0 komentarze